2020 – Diplomirana Svetovalka (Counselor a indirizzo Gestaltico – Accademia Gemino Gorica)

2018 – Učiteljica violine: Glasbena šola Nova Gorica (delna zaposlitev)

2015 – Samozaposlena v kulturi: Pedagoginja in Instrumentalistka.

2008 – Diploma (2. bolonjska stopnja) iz violine – interpretativna smer – Konservatorij G. Tartini – Trst.

2007 – 2015 – Učiteljica violine: zasebna glasbena šola ProMusica Dobrovo.

2008/9 – Učiteljica violine: Glasbena šola Nova Gorica.

2005 – Diploma na tržaški Filozofski fakulteti – Zgodovina Estetike.

1999 – 2009 – Učiteljica violine: SCGV Emil Komel Gorica.

1998 – 99 – Tečaj ENFAP za orkestrske profesorje.

1998 – Diploma iz violine – Konservatorij G. Tartini – Trst.

Clara Bensa sem v letu 1998, pod mentorstvom prof. Carla Grandija kot privatist, diplomirala iz violine na Glasbenem konservatoriju Tartini v Trstu. Izpopolnjevala sem se v violinski igri pri prof. Enzu Porti (Bolonjski violinist, med najuspešnejšimi italijanskimi violinskimi pedagogi in avtor različnih knjig violinske tehnike ter violinske zgodovine) in na Kärntner Landeskonservatorium v Klagenfurtu pri prof. Sae-Won-om Suh-om. Aktivno sem se udeležila Mojstrskega tečaja prof. Giuliana Carmignole (1996) in mojstrskih tečajev prof. Enza Porte v Monegli (2006 – 2007 Italija). V letu 2007 sem pod mentorstvom prof. Davida Amodia z odliko zaključila magisterij violine (2. bolonjska stopnja) – interpretativno smer – na Glasbenem konservatoriju Tartini v Trstu.

V študijskih letih sem se kot »concertino« s solističnimi vlogami aktivno udeležila delovanja Komornega godalnega orkestra »Fondazione città di Gorizia«, s katerim sem nastopala (približno 40 koncertov) v Furlaniji Julijski Krajini, s turnejami na Madžarskem in na Dunaju (v sodelovanju s tamkajšnjo Hohschüle).

Aktivno sem se udeležila več mojstrskih tečajev komorne glasbe (Mednarodni seminar »Alpe Adria« 1999, Tečaj komorne glasbe za godala in klavir v Scandianu 1999).

Leta 1998-99 sem se udeležila Celoletnega tečaja za orkestrske profesorje (600 ur, 8 simfoničnih koncertov z različnimi programi in zaključni tečaj v Salzburgu s programom sodobne glasbe in sklepnim koncertom) v organizacij ENFAP (Državna organizacija za profesionalno pripravljanje in usposabljanje) in bila aktivna članica različnih profesionalnih orkestrov v Furlaniji Julijski Krajini (Simfonični orkester FJK, Komorni orkester FJK, Orkester Karmelos, Orkester ArsAtelier – Silvan Kerševan, Orkester Opera Giocosa, Orchestra della Fondazione »Città di Gorizia«, Fil(m)armonica di Mossa). Delovanje v orkestrih, posebno v Komornem orkestru FJK pod vodstvom Romola Gessija in v orkestru Karmelos je zajelo tri intenzivna leta (1999-2002) v prvem pultu, s produkcijo nekaj kot 50 različnih koncertov.

Koncertiram v različnih sestavih (duo s klavirjem, trio s klarinetom, duo z violončelom, godalni kvartet, klavirski trio, godalni trio), tudi v zahtevnejših projektih z zboroma Vinika in MoPZ Srečko Kumar, s katerimi sem se s solistično vlogo predstavila na koncertih in tekmovanju (sozvočenja 2012).

Leta 2005 sem z diplomsko nalogo »Adorno in komorna glasba« z odliko in pohvalo diplomirala na Tržaški Filozofski fakulteti.

Poučevala sem violino na Slovenskem centru za glasbeno vzgojo »Emil Komel« v Gorici (I) (1999-2009), v Glasbeni šoli Nova Gorica (nadomeščanje porodniškega dopusta leta 2008-9), v zasebni glasbeni šoli ProMusica – Dobrovo (2007-2015). Od marca 2015 sem kot Pedagoginja in Instrumentalistka vpisana v razvid samozaposlenih v kulturi z dovoljšnjim točkovanjem za pridobivanje prispevkov. Od novembra 2016 sodelujem kot učiteljica violine z »Accademia musicale Città di Palmanova« (do izbruha coronavirusa, marca 2020). Od septembra 2018 sem tudi delno zaposlena na Glasbeni šoli Nova Gorica.

V Brdih sem prva uvedla poučevanje violine (2007). V desetih letih mi je uspelo razširiti razred na 16 učencev. Z njimi sem ustanovila Briški godalni orkester, s katerim sem nastopala v celotnem šolskem letu po najrazličnejših prireditvah in lokacijah, kot so razstave, Brda in vino, Praznik češenj, Dom upokojencev Podsabotin, Svirel, cerkvene, šolske ter občinske prireditve in drugo. Priložnostno sem vabila k sodelovanju tudi briške otroke, ki so se glasbeno izobraževali na drugih šolah, tudi v Italiji, in s tem skrbela za združevanje briških glasbenikov, z rastjo motivacije za kulturno poustvarjanje.

Posebna projekta sta bila decembra 2016, kjer je Briški godalni orkester spremljal pevski zbor osnovne šole iz Bračana na božičnem koncertu, kar je prispevalo k vzajemnemu spoznavanju in izmenjavi znanja med otroci iz slovenskih in italijanskih Brd, in maja 2019, ko sem organizirala prireditev, ki je bila namenjena krajevnemu glasbeniku Vladimirju Prinčiču. Poskrbela sem za pripravo orkestra z avtorjevimi skladbami, pridružile so se tudi plesne skupine, šolski pevski zbor in krajevna skupnost.

Julija 2020 sem zaključila triletno Akademijo v Olističnem Gestaltičnem Svetovanju (Counseling Gestaltico). Med študijem sem se udeležila tečajev Avtentične komunikacije, Muzikoterapije, Plesne terapije, Meditacije in Osebne rasti po modelih Claudia Naranja. Tečaj me je profesionalno usposobil pri soočanju z osebnimi in medosebnimi konflikti, kriznimi situacijami ter pri vodenju procesov odločanja. Za zaključni elaborat “In viaggio con la musica – Contaminazioni tra pratica violinistica e counseling gestaltico” (Potovanje z glasbo – kontaminacije violinske prakse in gestaltičnega svetovanja) sem junija 2021 prejela drugo nagrado letnega natečaja zaključnih elaboratov Profesionalnega društva SIAF Italia.

Zaključujem enoletni študij glasbene didaktike in pedagogike (Corsi di formazione docenti 24 CFA) na tržaškem konservatoriju.

Kompetence, ki sem jih pridobila, mi omogočajo boljše upravljanje osebnih, delovnih in družinskih odnosov. Pri poučevanju violine, ki postane pravo vzgojno sredstvo, se lahko vedno bolj osredotočim na specifične potrebe učenca. Rada delam z otroškimi skupinami, kjer komorno muziciranje postane pot za grajenje medsebojnih odnosov.

Imam štiri otroke, poleg hišnih in družinskih opravil se tudi še učim in imam delo, ki seveda potrebuje mojo pozornost. Potrebna je velika organizacijska sposobnost, da vse te potrebe in opravila uspešno uravnovesim.  Moja osebna zanimanja so poleg glasbenega poustvarjanja in poučevanja trajnostno raziskovanje gibanja za osveščanje gibov – sprostitvene tehnike – z uporabo različnih tehnik, kot so Feldenkrais, petje, dihanje, Tai-či, harmonično petje.